”I samband med en konflikt försvinner han! Jag får inte kontakt med honom på flera dagar och blir livrädd för att han ska göra slut. Det kanske vore bäst så, men jag hoppas fortfarande på en förändring. Jag gör allt för att det inte ska bli bråk!”
Om du har en ängslig ambivalent anknytning och har en partner med ett otryggt undvikande anknytningsmönster, och som gör sig otillgänglig vid t.ex. bråk, aktiveras en stark oro och kanske t.o.m. panik.
Du får en logisk reaktion på någonting väldigt osunt i en nära relation: icke-kommunikation och icke-kontakt. Oavsett vad partnern har för historia och uppväxtförhållanden (vilket kan förklara det undvikande), så hör utfrysning inte hemma in en relation då det på djupet skadar tryggheten och tilliten.
I vår kamp för att vara till lags och försöka undvika konflikter, utvecklar vi ett psykologiskt medberoende som gör att vi tappar bort de egna grundläggande behoven i tvåsamheten: tryggheten i att en konflikt inte är slutet, utan en möjlighet att utvecklas tillsammans.
En frisk relationsmiljö är grunden för allt.
Hur ska du kunna andas lugnt och tänka klart utan en sund förutsägbarhet? Hur ska du kunna utvecklas tillsammans med någon som inte ser det livsnödvändiga i att utvecklas?
Som otrygg ängslig/ambivalent behöver vi hitta styrkan att våga riskera att mista det/den som kanske ska mistas: en partner som kontrollerar relationen genom det tysta eller uttalade hotet att lämna vid friktion.
Michael – relationsterapeut
Lämna en kommentar