Idag är en familjens dag; midsommarmat, dans, musik, lekar, familj, vänner, glädje, förväntningar och kanske solsken.

Men det finns även en annan ”väderlek” utan blå himmel och värmande solstrålar. Människor som funderar på om de ska fortsätta relationen eller inte. Kvinnor och män som inom kort kommer att säga: ”jag vill skiljas.” På andra sidan någon som drabbas av förtvivlan och ångest. Någon som våndas över att behöva såra.

Äldre människor som minns sin ungdoms midsommarafton. Barnet inom dem som fortfarande drömmer.

Helt olika själsliga väderlekar. Gemenskap och ensamhet. Glädje och tårar. Vi delar alla en sak gemensamt: upp och nedgångar. Men tack och lov: vi kan stötta och stärka varandra. Vi kan dela med oss av välvilja, omtänksamma ord och handlingar. Gester som får en medmänniska att orka några steg till. Tills det känns stadigare.

Blå himmel, solsken, vindstilla, regn och blåst. Vi kommer oundvikligen att möta naturens skiftande ansikten. Romantiska händer som håller om och händer som tröstar. Händer som ger någon extra kraft att fortsätta framåt.

Jag önskar er alla en vacker midsommar.

Michael – relationsterapeut