Attraktion och förälskelse kan se ut som kärlek. Omtanke, uppvaktning, uppskattning, passion och härliga middagar kan se ut som kärlek.
Tillgänglighet och att prioritera dig är relativt lätt när ”äventyret” är nytt. Mänskliga fel och brister har ännu inte kommit upp till ytan. De ligger väl fördolda under ett underbart nu.
Det är inte alla människor som drivs av långsiktighet, utan av dejtingruset. De söker kickar, men inte kärlek eftersom de inte vet vad det innebär. Förälskelsen är tydlig och instinktiv!
Kärleken förväntar sig någonting oändligt mycket djupare av oss.
Kärleken kan inte existera om det enbart är du vet hur den uttrycks i en tvåsamhet.
Förälskelse/kicksökaren utan förmåga att älska irriteras t.ex. när du är sårbar eftersom hon/han tycker att du är alldeles för ”komplicerad”.
Vem kan inte framstå som fantastisk, underbar och helt rätt under en weekend på ett spa? Mjuka rena lakan, fantastisk mat, champagne, bad, massage och ett idealjag vid din sida.
Men!
Vardagsutmaningarna. Hur kommer den du dejtar att hantera dem? Hur bemöter hon/han dig när uppstår meningsskiljaktigheter? Hur diskuterar ni ekonomi, barn, politik, känslomässiga uttryck, boende etc.?
Kärlek visar sig genom en person som tror på dig och er, och som är beredd att gå vid din sida även utanför ett spa när höststormarna har slitit loss förälskelsens bladverk. Kärleken är stammen vars rötter är stadigt förankrade i jorden.
Finns rötterna som kommer att föra er genom livet? Eller är ”kärleken komplicerad”?
-Michael
Lämna en kommentar